Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Pilźnie

W dniu dzisiejszym nasze przedszkolaki odwiedziły Muzeum Regionalne w Pilźnie. Dzieci miały możliwość podziwiania nowej wystawy czasowej pt. „Migawki z dni wojennych. Pilzno w okresie okupacji 1939 – 1945”.

Bogata  ekspozycja zawiera różnorodne przedmioty, mundury, zdjęcia będące odbiciem tamtych tragicznych dni, dotyczące najważniejszych wydarzeń i faktów z okresu okupacji niemieckiej w mieście. Pokazanie  okupacyjnej rzeczywistości, udokumentowanej zdjęciami, mapami, fotokopiami artykułów z ówczesnej prasy było dla dzieci ciekawym materiałem do zapamiętania. Ukazano kolejne miesiące i lata okupacji, poczynając od zajęcia miasta przez wojska niemieckie, dramatyczną codzienność okupacyjną naznaczoną strachem i terrorem mieszkańców, bezwzględne egzekwowanie okupacyjnego prawa ustanowionego przez okupanta, aż po wyzwolenie miasta. Częścią ekspozycji są  również informacje o walkach mieszkańców Gminy Pilzno w okolicznych oddziałach partyzanckich AK, a także wielu frontach II wojny św. Na wystawie nie zabrakło również oryginalnych militariów i akcesoriów wojskowych z lat II wojny św.

W ramach ekspozycji zaprezentowano kolekcję obrazów wojennych autorstwa Romana Wojnarskiego – pilźnianina i członka lokalnego oddziału A.K.  Przedszkolaki zobaczyły także eksponaty z dawnych lat należące do wyposażenia domu- meble, naczynia, sprzęt kuchenny, a także ubrania .

I na koniec oczywiście wszyscy zeszliśmy do podziemi muzeum, aby zobaczyć kości mamutów i poznać ich historię. To była udana  wycieczka , która bardzo wzbogaciła wiedzę naszych przedszkolaków.

Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i dużą cierpliwość!

Wyjazd do Muzeum Regionalnego w Pilźnie