Konkurs na Kalendarz Adwentowy

KONKURS NA KALENDARZ ADWENTOWY

Czy wiecie, że…?

Pierwsze drukowane kalendarze adwentowe pojawiły się w 1902 r. w Hamburgu i były w kształcie zegara z cyframi od 13 do 24 (po 20 latach wprowadzono 24 cyfry). W 1903 r. w Monachium powstała również drukowana wersja: 24 obrazki do wycięcia i specjalny arkusz z okienkami do naklejania.

Z powstaniem słodkiego kalendarza adwentowego wiąże się historia pewnego drukarza Gerharda Langa. Jako mały chłopiec nie mógł się doczekać Wigilii. Ciągle zamęczał mamę pytaniami: „kiedy?, czy to już dziś?”. Zniecierpliwiona mama narysowała na kartonie 24 cyfry i doszyła do nich „Wibele”- rodzaj podłużnych biszkoptów. Mały Gerhard mógł zjadać jedno ciastko każdego dnia. Kiedy dorósł, w 1930 r., rozpoczął produkcję kalendarzy z czekoladkami w środku.

Adresaci konkursu: uczniowie I- VII klasy szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum

Termin oddania prac: 01.12.17

Cele konkursu:

- pobudzanie uczniów do kreatywności i twórczości

- rozwijanie uzdolnień plastycznych

- popularyzacja języka niemieckiego i rozbudzanie zainteresowania zagadnieniami kulturoznawczymi związanymi z Niemcami

Praca konkursowa:

1. Przedmiotem konkursu jest wykonanie kalendarza adwentowego w dowolnej formie z uwzględnieniem podziału na 24 elementy (okienka/ pojemniki/ przegródki itp.).

2. Każdy uczestnik może przygotować tylko jedną pracę. Przyjmowane są tylko prace wykonane indywidualnie.

3. Prace będą oceniane i nagradzane w trzech kategoriach:

a) I-III klasa szkoły podstawowej

b) IV-VI klasa szkoły podstawowej